Ponedjeljak, 14. Rujan 2015 Muzej Novalja Pregleda: 1359

Otvorena izložba Branke Ćetković

U Gradskom muzeju Novalja u subotu 12. ovog mjeseca postavljena je i otvorena posljednja u nizu ovogodišnjih izložbi. Radi se o retrospektivnoj izložbi slikarice Branke Ćetković u kojoj se autorica predstavlja široj publici svojim mnogobrojnim uljima na platnu, ilustracijama i crtežima te figurinama u glinamolu.
Branka Ćetković rođena je 1943 u Zagrebu. Po završetku škole primijenjene umjetnosti bavi se grafičkim dizajnom i ilustracijama. Nekoliko godina radi u Grafičkom zavodu Hrvatske kao likovna urednica, a potom kao samostalna umjetnica. Ilustrirala je i dizajnirala mnogo slikovnica i knjiga, dobila je više vrijednih društvenih priznanja, među ostalima i tri republičke nagrade za ilustraciju: 1986 nagradu„ Grigor Vitez“, 1987 nagradu „Ivana Brlić Mažuranić“ te 1988 nagradu „Selan Gliha“.
Od 1991 godine živi i radi na Mandrama na otoku Pagu gdje ima i svoju umjetničku galeriju.
Mnogobrojnu publiku,od kojih su neki radi izložbe došli i iz inozemstva, pozdravila je ravnateljica muzeja prof. Vesna Denona, a o autorici i njenom opusu govorila je povjesničarka umjetnosti i likovni kritičar Nevia Dabo koja je definirala autoričino stvaralaštvo riječima „Ostvarena mašta svestranosti“. Dabo dalje kaže: „ U koju god realizaciju ulazila Branka je sve „polikovnila“: uređenje starog namještaja, šivanje, pletenje, kuhanje... Njen dom i vrt su ostvarenje likovnosti, san pretvoren u realnost...Njeni crteži su vedrih boja, narativni,puni duhovitih detalja....Interakcija sa atmosferom paških krajolika rezultirala je mnogim pejsažima u tehnici ulja na platnu a najčešći motivi su površine mora, nebo i oblaci, suhozidi, masline, štalice i cvijeće. Poetski realizam, kao stanje duha, ostvaren je u slikama, ilustracijama, malim i vedrim figuricama od glinamola, oslikanom namještaju... Brankine slike su uvijek pune sjete, bajke-zaustavljenog čuđenja ljepotom trenutka“.
Izložbu je uz prigodno obraćanje otvorio gradonačelnik Novalje gosp. Ante Dabo koji je izrazio svoje divljenje i zahvalnost gđi. Ćetković i njenom pok. suprugu Anti Zuboviću, istaknuvši kako su svojim radom zadužili naš otok, a i šire.
Izložba će biti postavljena do 05.10 i može se pogledati radnim danom od 09 do 13 sati.

Galerija slika: Otvorena izložba Branke Ćetković

Ispričat ću ti priču "terravita" Tvrtko maras " reverzibi ... Noć muzeja Srebro i zlato srednjega ... "ćutin otok svoj" Izložba fotografije "put ... Otvorena izložba antona ... Natječaj za prijem u slu ... Financijski izvještaj gr ... Otvorena izložba branke ... Otvorenje izložbi marine ... Najava izložbi Otvorenje izložbe vesne ... Otvorenje izložbe marine ... Izložba radova marine pe ... Europska noć muzejasvjet ... "ćutim otok svoj" Financijski izvještaj gr ... Noć muzeja Hidden treasure of novalja Izložba fotografija ivan ... Otvorenje izložbe fotogr ... Zbirka starih razglednic ... Otvorenje izložbe božida ... Izložba darke šćerbe haupt Izložba valentine marek Izložba valentine marek Knjižnica gradskog muzeja Snimanje dokumentarnog s ... Otvorenje izložbe iris b ... Nova zbirka u gradskom m ... Otvaranje izložbe Izložba "ćutin otok svoj ... Najava izložbene sezone ... Obilježen međunarodni da ... Posjet djece iz vrtića " ... Izložba fotografija voda ... Svjetski dan voda world ... Izložba radova dominika ...