Utorak, 20. Svibanj 2014 Muzej Novalja Pregleda: 883

Obilježen Međunarodni dan muzeja

Povodom Međunarodnog dana muzeja 17. svibnja 2014. godine u Gradskom muzeju Novalja s početkom u 19:30 sati održana je prezentacija "Rimskog novca s područja Novalje". Riječ je o pojedinačnim, slučajno pronađenim kovanicama. Ravnateljica Gradskog muzeja Novalja, Vesna Denona pozdravila je sve nazočne te predstavila izlagače; Patrika Škunca, prof. Aleksija Škuncu, arheologa Branimira Peranića te doc. dr. sc. Mata Ilkića.
U uvodnom djelu se zahvalila Patriku Škunci što je vrijednu zbirku rimskih novčića poklonio Gradskom muzeju te na taj način pridonio obogaćivanju kulturno povijesne baštine. Patrik Škunca je svoju ljubav prema istraživanju i arheologiji pokazao još u mladosti, ronjenjem na dah pronalazio je novčiće na području Caske te je kroz godine i nastala ova impozantna numizmatička zbirka. Patrik nam je otkrio još jednu zanimljivost, prilikom svog istraživanja pronašao je dvije polovice novčića u razmaku od šest godina (monetu bi prepolovili prilikom plaćanja).
Rimsku zbirku čini oko tristotinjak moneta, dvjesto ih je ponašao Patrik a nešto više od sto komada svećenik Josip Kunkera (1914.-1983.) koji ih je darovao Muzejskoj zbirci „Stomorica“. Doc. dr. sc. Mato Ilkić u svom je izlaganju rekao da se u zagrebačkom arheološkom muzeju čuvaju tri monete s područja Novalje, i to seterciji vjerojatno Vespazijana, zatim bakrenjak Vetraniona i zlatnik Teodozija Velikoga. Istaknuo je da Novalja ima vrijednu i bogato kulturno-povijesnu baštinu te da svi numizmatički nalazi iz julijevskog-klaudijskog razdoblja pripadaju pod naziv as (lat. as), koji je uglavnom kovan od bakra, s prosječnom težinom od 9-12 g. Ukoliko se odlučite posjetiti muzej i pogledati ovu značajnu i vrijednu zbirku moći ćete vidjeti i novaljske kartoline koje su postavljene trenutno u muzeju.

Galerija slika: Obilježen Međunarodni dan muzeja

Srebro i zlato srednjega ... "ćutin otok svoj" Noć muzeja Izložba fotografije "put ... Otvorena izložba antona ... Natječaj za prijem u slu ... Financijski izvještaj gr ... Otvorena izložba branke ... Otvorenje izložbi marine ... Najava izložbi Otvorenje izložbe vesne ... Otvorenje izložbe marine ... Izložba radova marine pe ... Europska noć muzejasvjet ... "ćutim otok svoj" Financijski izvještaj gr ... Noć muzeja Hidden treasure of novalja Izložba fotografija ivan ... Otvorenje izložbe fotogr ... Zbirka starih razglednic ... Otvorenje izložbe božida ... Izložba darke šćerbe haupt Izložba valentine marek Izložba valentine marek Knjižnica gradskog muzeja Otvorenje izložbe iris b ... Snimanje dokumentarnog s ... Nova zbirka u gradskom m ... Otvaranje izložbe Izložba "ćutin otok svoj ... Najava izložbene sezone ... Obilježen međunarodni da ... Posjet djece iz vrtića " ... Izložba fotografija voda ... Svjetski dan voda world ... Izložba radova dominika ... Izložba kamen priča prič ... Izložba ulja na platnu d ... Izložba instalacija i na ...